Про біг існує багато різних книжок, які можна умовно поділити на два типа, мотивуючі та філософські. В перших автори зазвичай розповідають, як вони прийшли у спорт, яким чином біг допоміг чи змінив їх життя. Це книжки переважно автобіографічні, де автори діляться власним життєвим досвідом і головне надихають читача почати займатись бігом. Філософські книжки про біг акцентують увагу загалом на процесі тренування і підготовці до змагань. Їх автори на своєму прикладі розповідають, як вони тренуються, щоб досягти високих результатів. У цій статті я вирішив приділити увагу саме таким книгам.
Біг з Лід’ярдом

- Оригінальна назва книги: Logging with Lydiard
- Автор книги: Гарт Гілмор, Артур Лід'ярд
Ця книга, автором якої є новозеландський тренер Артур Лід’ярд, що присвятив своє життя популяризації оздоровчого бігу, вважається своєрідною Біблією для бігунів. В ній викладена філософія бігу підтюпцем. Тут можна знайти усю необхідну інформацію як для новачків, так і для досвідчених спортсменів, які хочуть дізнатися щось нове для себе. Автор розповідає, наприклад, яким має бути положення рук під час тренування, про харчування бігуна, техніку бігу, види програм тренувань, біохімічні процеси, що запускаються в організмі під час бігу тощо. В цій книзі можна знайти відповіді на багато різних питань. Артур Лід’ярд написав цю книгу за два дні!!! і вирішив зробити її безкоштовною.
Біг по правилу 80/20

- Оригінальна назва книги: 80/20 running. Run Strongers and Race Faster by Training Slower
- Автор книги: Мет Фіцджеральд
Автор цієї книги Мет Фіцджеральд у своїй книзі пропонує розглянути особливий підхід до тренувального процесу, який , на його думку, приносит високі результати і є дуже ефективним. Тут розкривається секрет підготовки до змагань елітних спортсменів, які використовують правило 80/20. Його суть полягає в тому, щоб тренуватися повільніше, щоб змагатися швидше. Тобто 80 відсотків тренувального часу потрібно бігати з легкою інтенсивністю, а що залишилися 20 відсотків – з середньою та високою. Мет Фіцджеральд наводить також переконливі докази того, що цей підхід дійсно працює і пропонує практичні рекомендації, за допомогою яких можна дотримуватися правила 80/20 і складати свій тренувальний розклад.
Пробіжи свій кращий марафон

- Оригінальна назва книги: Пробеги свой лучший марафон
- Автор книги: Максим Кривенко
В цій книзі йде розповідь про підготовку до стартів та досягненні цілей, пов’язаних з бігом. В ній автор Максим Кривенко розкриває свій підхід до бігу, як стилю життя, та приділяє велику увагу тренуванням, спираючись на власний досвід, дає корисні поради, як досягти кращих результатів у спорті.
Від 800 метрів до марафону

- Оригінальна назва книги: Daniels' Running Formula
- Автор книги: Джек Деніелс
Автор цієї книги Джек Деніелс, людина, яку всесвітньо відомий журнал “Runner’s World” назвав найкращим тренером з бігу. По суті, його книга є готовою програмою підготовки спортсмена до забігів. Бігунам початківцям вона роз’яснить суть біохімічних та фізіологічних процесів в організмі під час бігу, допоможе виробити правильну програму підготовки. Досвідченим спортсменам книжка допоможе проаналізувати власні промахи, поліпшити результати в бігу на середні та довгі дистанції.
Бігати кожен може. Тренуйтеся з чемпіоном!

- Оригінальна назва книги: Biegac kazdy moze. Trenuj z mistrzem!
- Автор книги: Марчін Урбас
Марчін Урбас, автор цієї книги, чемпіон Європи з бігу на 200 метрів. Він намагався зробити цю книгу цікавою, як для бігунів початківців, так і для тих любителів бігу, які вже тренуються, але хочуть удосконалити свою техніку та досягти кращих результатів у цьому. Автор приділяє велику увагу наступним аспектам в бігу:
- які зазвичай помилки роблять бігуни, коли розпочинають бігати
- як поставити реальні цілі – ідея маленьких кроків допомагає в реалізації плану
- на що звернути особливу увагу в техніці бігу, щоб отримати від спорту справжнє задоволення
- наскільки важливим є розминка для вашого організму
- чи потрібно тренуватись щодня, і як організовувати тренування, щоб вони не стали нудними та кожен раз покращували результати
Ультра. Ви будете бігати далі, ніж думаєте

- Оригінальна назва книги: Ultra. You will run further than you think
- Автор книги: Віолета Домарадзкі, Роберт Закжевський
Авторами цієї книги є Віолета Домарадзкі та Роберт Закжевський – пара веганів-ультрамарафонців, які заснували фонд “Run Vegan”, організували “Vegan Race” та “Gorce Ultra-Trail”. Це найбільш відомі польські ультра бігуни, які у книзі діляться власним досвідом і дають корисні поради молодим спортсменам. Також у книжці ви знайдете поради від інших бігунів, таких, як Патриція Березновська, Домініка Стельмах, Ева Майер, Бартош Горчіца, а також фахівців в області кардіології, ортопедії та психології. Книга поділена на 12 розділів, які відповідають одному місяцю у році і кожен розділ розкриває один з аспектів підготовки та ведення практики.
Харчування в спорті на витривалість

- Оригінальна назва книги: Sports Nutrition for Endurance Athletes
- Автор книги: Монік Райан
Як відомо, харчування для спортсменів, а тим більше бігунів, грає важливу роль. Автор книги розповідає саме про це і дає поради, як правильно харчуватися тим, хто займається спортом на витривалість, бігом, тріатлоном, плаванням. Авторка книги є фахівцем із загальної та спортивної дієтології. Тут вона чітко та легко пояснює принципи харчування з урахуванням особливостей різних видів спорту.
Їж правильно, біжи швидко

- Оригінальна назва книги: Eat and Run: My Unlikely Journey to Ultramarathon Greatness
- Автор книги: Скотт Джурек
Ця книга буде цікава всім, хто так чи інакше, пов’язаний із спортом. Автор книги Скотт Джурек є одним із найтитулованіших ультрамарафонців у світі. Він, в першу чергу, розповідає, що таке добовий біг, як можна пробігти 100 кілометрів по шосе, а найголовніше в книзі викладено величезну кількість різноманітних рецептів з рослинних продуктів, що буде корисним для спортсменів-вегетаріанців або веганів.
Навіщо ми біжимо

- Оригінальна назва книги: Warum wir laufen
- Автор книги: Бернд Хайнріх
Бернд Хайнріх, автор цієї книги, є професором біології, володарем кількох рекордів США в марафонських забігах, фізіологом, фахівцем з питань терморегуляції та фізичних вправ. У своїй книзі він розмірковує про біг, як вчений в галузі природничих наук, розповідає про свою участь в забігу на 100 кілометрів, який і став початком його кар’єри в ультрамарафоні, а також проводить паралелі між людиною і тваринним світом.