У пошуках рисі - "Risnjak Trail"

У пошуках рисі - "Risnjak Trail"

Моє знайомство з гірськими трейлами розпочалось з участі в гірському забігові “Goverla Race”, але після нього у мене більше не виходило потрапити на подібний забіг. Цього року вирішив це виправити, та приділити уваги і гірським забігам, а заодно внести трішки різноманіття у свої бігові пригоди.



Через сучасні реалії шукати цікавий гірський забіг вирішив на території Хорватії. Знайомлячись з хорватськими забігами мою увагу досить швидко до себе привернула цікава трейлова серія під назвою “Kvarner Trails Series” та її гірський забіг “Risnjak Trail”. Що ж стосується “Risnjak Trail“, то забіг зацікавив мене з декількох причин, а саме він мав невелику основну дистанцію – 30 кілометрів з набором висоти в 1733 метрів і тим, що є одним з етапів “Golden Trail National Series” Хорватії.

Тому участь в “Risnjak Trail” давала мені дві цікавих можливості, пробігти закордонний гірський трейл і разом з тим прийняти участь в “Golden Trail National Series“, тому особливо довго не роздумував над тим бігти трейлі “Risnjak Trail” чи ні.

Реєстрація

Зареєструватись на “Risnjak Trail” можна через офіційний сайт серії “Kvarner Trails Series” – kvarnertrails.com, де учасник може вибрати одну з двох дистанцій, а саме основна – 30 кілометрів (дистанція, що бере участь в “Golden Trail National Series”) та додаткова дистанція на 17 кілометрів. Вартість реєстрації для участі в забігові коштує від 30 $ (рання – 200 кун та пізня – 250 кун).

Маршрут забігу “Risnjak Trail” проходив територією національного парку “Risnjak” та складався для дистанції в 30 кілометрів з одного кола і мав набір висоти у 1733 метрів. Крім того учасникам трейла потрібно було піднятись на найвищі вершини парку, а саме Великий Рисняк (1528 метрів (підйом на висоту 1400 метрів)) та Снєжник (1506 метрів). Ті учасники, які бігли основну дистанцію – 30 кілометрів, мали мати при собі також обов’язкове спорядження свисток, ізофоль, воду. На маршруті трейла розміщувалось 3 пункти харчування (12.3, 19 та 23 кілометрів), де учасники могли відновити свої сили. На подолання самої дистанції для учасників відводилось 7 годин, крім того дистанція трейла була розбита на 4 відрізки у яких теж був свій час за який учасники мали їх подолати, а саме перший відрізок (12.3 кілометрів) потрібно було здолати за 2 години 30 хвилин, другий відрізок (7 кілометрів) – 2 години, третій (4 кілометри) – 1 година та оснатій четвертий відрізок (7 кілометрів) – 1 година 30 хвилин.

Біг

Після вдалої реєстрації на “Risnjak Trail” прийшов час планувати свою подорож до Хорватії. Найблищі летовища до місця проведення трейла знаходяться в Рієці та Пулі. Хоча Рієка і знаходилась ближче, але туди був дорожчий переліт та рейси були тільки у вівторок, що було не дуже зручно, тому для себе вирішив обрати Пулу, так як там був трішки дешевший переліт та рейси були і в четверг, що робило її аеропорт для мене більш привабливим.



Стосовно перетину кордону, то тут якихось несподіванок не було, потрібно було предявити квитанції про повну оплату готелей в яких планував проживати, негативний тест на Covid-19 зроблений не пізніше чим за 72 години до моменту перетину хорватського кордону та зареєструватись на сайті entercroatia.mup.hr, а прикордонику пред’явити реєстраційний номер заявки (роздрукований). З аєропорту до Пули можна дістатись двома способами на таксі або на “Pula Shuttle Bus”. Вартість таксі до центру міста коштує приблизно – 100 кун, а на автобусі – 30 кун.

Після прильоту на мене очікувала прогулянка та знайомство з Пулою. Місто мені дуже сподобалось, так як на його територіє є багато добре збережених пам’яток архітектури (древнеримский амфітеатр, форум, тріумфальна арка, храм Августа, ратуша, церкова св. Миколая та фортеця Кастель), та й прогулянка вулицями міста і випити кави серед стареньких будиночків коротаючи при цьому час було досить цікаво. Помилувавшись трішки архітектурою міста Пула наступного дня вирушив далі, так як наступна моя зупинка у Хорватії була у містечку Делніце.

Між Делніце і Црний Луг, кінцевим пунктом моєї подорожі – 12 кілометрів. Дістатись Црний Луг з Делніце можна на таксі, або пішком. Для себе вирішив обрати піший варіант, так як хотілось прогулятись та помилуватися навколишньою природою, а заодно трішки розім’ятись перед трейлом.



Отримати свій стартовий пакет учасники трейлу могли, як за день до старту так і в день його проведення на території парку “Risnjak”. Тому діставшись Црний Луг в той же день вирушив до стартового містечка, що б отримати свій стартовий пакет зарання. У день старту, а це був суботній ранок у мене розпочався зі збирання свого бігового рюкзака і туди швидко склались ізофоль, свистк, куртки, бафа та повербанк. Що ж стосується води, то як показав “Kyiv Trail” одного літра води на дистанцію 30 кілометрів було замало, тому цього разу вирішив з собою брати 1.75 літрів (2 бутилки по 0.5 літра і одна по 0.75 літра), які ще з вечора охолоджувались в холодильнику.

Закінчивши збирати бігові речі неспішно вирушив до стартового містечка, куди з самого ранку прибували учасники трейлу. Чогось особливого тут не відбувалось одні учасники отримували стартові пакети, інші розминались при цьому ведучий розповідав про особливості трейла, учасників з яких країн вони приїхали та про спонсорів трейла, одним словом всі очікували старту, який мав відбутись о 10 годині. Старт для учасників на дистанцію в 30 та 17 кілометрів був спільний.

О 10 годині учасники “Risnjak Trail” вирушили назустріч біговим пригодам, а для мене розпочався мій другий та першій закордонний гірський трейл.

На подолання перших 12 кілометрів маршруту трейла учасникам відводилось 2 години 30 хвилин, крім того на цьому відрізкові на них очікував найбільший підйом, що вів на вершину Великий Рисняк. Підйом на вершину розпочався десь через один кілометр після старту і тривав до 8 кілометра та мав набір висоти у 800 метрів. Якщо початок трейла проходив по широкій дорозі, то сам підйом проходив по вузькій стежці, де учасники бігли один за одним. Обігнати когось на цьому відрізкові маршруту було досить важко так як з однієї сторони стежки була гора, а з іншого схил.

Біля вершини Великий Рисняк маршрут для різних дистанцій трейла розходився і далі учасники на 30 та 17 кілометрів бігли окремо. Після того, як учасники піднялись на вершину Великий Рисняк на них очікувався 4-х кілометровий спуск до висоти в 1100 метрів. Перший пункт харчування розташовувався в кінці спуску з Великого Рисняка та перед підйомом на Снєжник. На ньому учасники могли трішки відновити свої сили за допомогою води, коли та ізотоніка.

Після першого пункту харчування на учасників очікував другий відрізок трейла довжиною в 7 кілометрів і на підкорення цього відрізку учасникам виділялось 2 години. Що стосується самого відрізку, то він чимось був подібний до попереднього, де перша часнина підйом (3 кілометра) тільки цього разу це була вершина Снєжник (1506 метрів (набір приблизно в 400 метрів), а потім спуск з неї до 1200 мерів. У кінці спуску і перед третім великим підйомом розташовувався другий пункт харчування, де учасники окрім води, коли та ізотоніка, також могли скуштувати різні смачні фрукти (банан, апельсин, кавун), печево та сир.

Третій відрізок трейла мав довжину в 4 кілометри і на його подолання відводилось 1 година. На цьому відрізкові потрібно було знову піднятись на вершину Великий Рисняк і вже з неї спусканись у напрямку фініша. Що стосується третього пункту харчування, то він розташовувався на дистанці в 23 кілометра і тут учасники могли підживитись водою, колою, ізотоніком, фруктами та печивом.

Заключний відрізок трейла складався з 7-ми кілометрового спуску, крім того приблизно остані 2 милі маршруту трейла проходили по асфальтному покриті. Що стосується мене, то перший відрізок трейла мені вдалось здолати за 1 годину 50 хвилин, на другий витратив 2 години, третій – 1 годину. А в цілому фінішну лінію трейла “Risnjak Trail” перетнути після 5 годин 50 хвилин після його старту. Тому своїм результатом так і самим трейлом лишився задоволений. Окремо можу виділити це те, що місцями було важко бігти без палок, крім того якщо підйоми долались більш-менш нормально, то от зі спусками виникали деякі проблеми, особливо, якщо вони були круті та кам’янисті. А ще бігти гірський трейл в шосейних кросівках виявилось не досить гарною ідеєю, особливо після 21 кілометра, коли стопи почали відбувають кожен камінець, та й на спусках було не дуже зручно.

Враження

Гірський трейл “Risnjak Trail” виявився доволі цікавим та залишив по собі тільки позитивні враження. Впершу чергу через досить цікавий маршрут (три досить класних підйоми), чудову навколишню природу та гарну організацію трейла. Окремо можна виділити, що територія парку “Risnjak” досить чиста і знайти якесь викинуте сміття досить важко. Що стосується розмітки трейла, то маршрут його проходив в основному по маркованій туристичній стежці, тому при маркуванні маршруту окрім туристичного маркування, яке було нанесеного на стовбури дерев і камені (біло-червоне коло) організатори ще використовували червоно-білу стрічку та таблички, що вказували напрямок бігу.


Booking.com