Історія України в забігах

Історія України в забігах

Свого часу так сталось, що бігом почав захоплюватись, коли перебував у Польщі. Тому напочатку свого бігового шляху досить багато цікавився різними польськими стартами. Серед великої кількості різних бігових подій, що проходять протягом року в Польщі мені час від часу траплялись бігові події, які були приурочені до дат, які відіграли важливу роль в історії Польщі, таких як, День Незалежності (Bieg Niepodleglosci), День Конституції (Bieg Konstytucji 3 Maja), Повстання Великопольське (Bieg Powstania Wielkopolskiego), Повстання Варшавське (Bieg Powstania Warszawskiego) та інші. Такий підхід польської бігової спільноти та влади до своєї багатовікової історії мені видався досить цікавим.Тому вирішив поцікавитись, а чи є щось подібне в Україні та які саме українські бігові заходи переплітаються з історією України, а заодно  нагадують українцям про їх славне минуле. Виявляється в Україні теж проходить велика кількість бігових подій, які приурочені до різних історичних дат, які трапились з Україною на її важкому шляху до визнання. 

Логотип забіга

“Пробіг Друзів” – це 32 кілометровий шосейний забіг, що проходить на Івано-Франківщині в середині січня. Забіг “Пробіг Друзів” приурочений до Дня Соборності України, а саме 22 січня 1919 року, коли обидві частини України (ЗУНР та УНР) об’єднались в єдину країну. Під час “Пробігу Друзів” його учасники мають змогу вшанувати пам’ять своїх легендарних пращурів, які на початкові ХХ століття боролись за Незалежність України. Ну і звісно нагади ворогам України, що хоча їм і вдалось завадити утворенню вільної України на початкові XX століття, але фінал залишився за українцями, а не імперією.

Туристично-спортивний захід “100 кілометрів по Поясу Слави” приурочений до 10 квітня – дня визволення Одеси від німецьких загарбників. Подія була уперше проведена в 1974 році, як туристичний піший перехід. Маршрут забігу проходить по маршруту Поясу Слави Одеси (ланцюг монументів, зведених у 1964–1967 роках на колишніх рубежах оборони Одеси від німецьких загарбників). В наш час спортивний захід  “100 кілометрів по Поясу Слави” складається окремо з забігу та велоралі. Крім того існує залік за сумою двох дистанцій (біг та велоралі) протягом доби — “Залізна людина”.

Пробіг пам’яті героїв Чорнобиля «Славутич»

“Пробіг героїв Чорнобиля”, щорічний півмарафон, який проходить в невеличкому українському містечку Славутич. Півмарафон проводиться в пам’ять про одну з найтрагічніших подій, що сталась в  сучасній історії України, а саме Чорнобильську трагедію. Проведення півмарафону “Пробіг героїв Чорнобиля” у першу чергу присвячений  вшануванню пам’яті ліквідаторів трагедії, а ще нагадує нащадкам, що ігри з “мирним” атомом можуть закінчитись досить трагічно. 

Трейловий забіг “Пробіг слідами Галицької Трансверсальної залізниці” організований в честь першої залізниці, що була збудована в 1861 році на території України та з’єднала українські Львів, Чернівці з польським Краковом.

Про існування основного державного документу, а саме Конституції, нагадує українцям 28 червня та півмарафон “Я українець!”, що проходить в містечку Бердичів та приурочений до Дня Конституції України.

Логотип марафона

Харків одна з бігових столиць України і на його території проходить багато різних бігових заходів, але марафон “Визволення” виділяється від них усіх. Так як цей марафон проводиться в пам’ять про 23 серпня 1943 року, коли місто було звільнене від німецьких загарбників під час німецько-радянської війни.  

“Забіг у Пирогові” проходить територією музея Пирогово в рамках святкування Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності України. 

“Rivne Patriotic Run” забіг, що проходить в місті Рівне в рамках святкування Дня Незалежності України

“Dnipro Vyshyvanky Run” забіг, що проходить в місті Дніпро в рамках святкування Дня Незалежності України. 

Бігова подія “Забіг у вишиванках” проходить в рамках святкування Дня Незалежності України – 24 серпня. Особливістю бігової події “Забіг у вишиванках” є те, що він у День Незалежності України об’єднує усіх українців світу, бо бігова подія “Забіг у вишиванках” проходить в різних куточках України та світу. Так як це не одна якась бігова подія, а декілька бігових подій об’єднаних однією історичною подією в історії України, а саме днем, коли Україна після 300-річної окупації Московією отримала свою Незалежність від неї.

Ультрапробіг “Сталевий Гарт”, це командний 10-ти денний ультрамарафон, що проходить територією України в рамках святкування Дня Незалежності України.

Забіг “Шаную воїнів, біжу за Героїв України” проходить в пам’ять про загиблих воїнів України, які віддали своє життя за Незалежність і територіальну цілісність України та загинули під час збройної російської агресії проти України (російсько-українській війні) (2014 – дотепер). Забіг “Шаную воїнів, біжу за Героїв України” це теж не одна, бігова подія, а об’єднання декількох бігових подій, які проходять на території України (на даний час забіг проходить в 8-ми областях країни) в пам’ять про загиблих воїнів України.

“Pokrova Half Marathon” щорічний півмарафон, що проходить в місті Рівне та приурочений до святкування Дня захисника України та свята Покрови Пресвятої Богородиці.

Логотип марафона "Енергодарський марафон"Енергодарський марафон це український марафон, що проходить в містечку Енергодар в жовтні та присвячується визволенню України від німецької окупації під час німецько-радянської війни. 

Забіг “Втеча з Межигір’я” бігова подія, коли українці згадують, як в 2014 році тікав узурпатор, диктатор та запроданець “легітимний”. Маршрут забігу “Втеча з Межигір’я” проходить територією музея корупції у Межигір’ї.  Крім того забіг нагадує українцям про одну з ракових пухлин сучасної України, а саме рівень корумпованості українських чиновників, які замість захисту державних інтересів та українців йдуть у владу, що б грабувати державу та прикривати свій тіньовий бізнес та виступати прислугою у олігархів.

Крім звичних бігових подій на території України також проходять і пригодницькі перегоди, які вшановують пам’ять всіх борців за незалежність Української держави.

Пригодницькі перегоди “Доброволець” це щорічні змагання з орієнтування, що проходять на Волині та вшановують пам’ять національно-визвольної боротьби Української повстанської армії (УПА) проти радянських та німецьких окупантів. Маршрут перегонів пролягає могилами українських воїнів та місцями битв, які відгриміли у 40-50 роках ХХ століття. Після того, як в 2014 році Росія розпочала війну проти України перегони проводяться і в пам’ять про загиблих Героїв, які віддали своє життя в боротьбі з російським окупантом.Але подвиги українських героїв під час забігів згадують та шанують не тільки в самій Україні, але й за її межами. А саме в Польщі. Хоча час від часу між Україною та Польщею і відбуваються розбіжності в підході до трактування деяких подій та героїв. Але є й події, де подвиги польських та українських героїв  шануються їх нащадками однаково.

В 1919 році Польська та Українська держави об’єднались в черговий союз проти свого давнього та спільного ворога, а саме Росії та її імперіалізму. А в серпні 1920 року відбулась вирішальна битва польських та українських військ проти російської орди, яка наступала на молоді республіки. Ця битва увійшла в підручники історії, як “Диво на Віслі”. Тоді польські війська під командуванням Ю. Пілсудського та українські війська під командуванням Михайла Омеляновича-Павленка розбили російські орди під Варшавою.

Під час півмарафону “Bieg 1920” вшановується пам’ять військових, які стали на захист своїх країн від чергової навали зі сходу. Тоді в тій битві польсько-українські сили втратили близько 14 500 вояків. А польське місто Замостя стало символом відваги та героїзму польських та українських військових. Оборона міста Замостя тривала протягом 19-30 серпня 1920 року і в ній приймали участь бійці 6-тої Січової дивізії та підрозділів Морської піхоти УНР під командуванням генерал-хорунжого Марка Безручка та бійці 31-го полку Каньовських Стрільців під командуванням майора Миколая Болтуца. 4-ри тисячі польсько-українських військових під керівництвом генерал-хорунжого Марка Безручка та Всеволода Змієнка вистояли та вийшли переможцями проти 16-ти тисячної російської 1-ї кінної армії.