Моє захоплення бігом почалося саме в той час, коли я перебував у Польщі. Тож, спершу я познайомився саме з польськими стартами. Варто зазначити, що в цій країні досить насичене спортивне життя, зокрема, за сезон проходить дуже багато різних видів змагань із бігу. Серед них часто трапляються бігові події, які присвячені важливим датам у польській історії, наприклад, День Незалежності (“Bieg Niepodleglosci”), День Конституції (“Bieg Konstytucji 3 Maja”), Повстання Великопольське (“Bieg Powstania Wielkopolskiego”), Повстання Варшавське (“Bieg Powstania Warszawskiego”) тощо. Такий підхід польської бігової спільноти та влади до своєї багатовікової історії мені дуже подобається.
І я вирішив поцікавитися, чи є щось подібне в Україні та які саме бігові події в нашій державі тісно переплітаються з її історією, а заразом нагадують українцям про їх славне минуле. Виявляється, в Україні теж є багато бігових подій, що приурочені до різних історичних дат. Серед них можна відмітити наступні:
“Пробіг Друзів” – це шосейний забіг на 32 кілометри, що проходить в середині січня на Івано-Франківщині. Він приурочений до Дня Соборності України, а саме 22 січня 1919 року, коли обидві частини України (ЗУНР та УНР) об’єднались в єдину країну. Під час “Пробігу Друзів” його учасники мають змогу вшанувати пам’ять своїх легендарних пращурів, які на початкові ХХ століття боролись за Незалежність України. Ну і звісно нагади ворогам України, що хоча їм і вдалось завадити утворенню вільної України на початку XX століття, але ми лишилися українцями, а не імперією.
Туристично-спортивний захід “100 кілометрів по Поясу Слави” приурочений до особливої дати – 10 квітня – дня визволення Одеси від німецьких загарбників. Змагання вперше були проведені ще у 1974 році, як туристичний піший перехід. Маршрут забігу повторює маршрут Поясу Слави Одеси (ланцюг монументів, зведених у 1964–1967 роках на колишніх рубежах оборони Одеси від німецьких загарбників). Зараз “100 кілометрів по Поясу Слави” складається окремо з бігу та велоралі, навіть існує залік за сумою двох дистанцій (біг та велоралі) протягом доби — “Залізна людина”.
“Пробіг героїв Чорнобиля” – це щорічний півмарафон, який проходить в невеликому містечку Славутич, наймолодшому в Україні, адже воно було засновано одразу після Чорнобильської аварії для сімей працівників станції. Півмарафон проводиться в пам’ять про одну з найтрагічніших подій в сучасній історії України і перш за все присвячений вшануванню пам’яті ліквідаторів аварії. Його основа ціль – це нагадування нащадкам, що ігри з “мирним” атомом можуть закінчитись досить трагічно.
Трейловий забіг “Пробіг слідами Галицької Трансверсальної залізниці” був свого часу організований на честь першої залізниці, збудованої в 1861 році на території України і яка з’єднала український Львів та Чернівці з польським Краковом.
Про існування основного закону України, а саме Конституції, кожен рік нагадує півмарафон “Я українець!”, який проходить в містечку Бердичів 28 червня. Він приурочений до Дня Конституції України.
Харків є однією з бігових столиць України, адже на його території до початку повномасштабного вторгнення росіян проходило багато різних бігових заходів. Серед них варто відзначити марафон “Визволення”, що проводиться щороку в кінці літа на честь визначної для харків’ян дати – звільнення міста від німецько-фашистських загарбників 23 серпня 1943 року.
Змагання з бігу “Race in Pirogov” проходять територією знаменитого музея в Пирогово і присвячені святкуванню Дня Державного Прапора України та Дня Незалежності України.
Місто Рівне теж не стало виключенням, адже в ньому проходить щороку на День Незалежності нашої держави забіг “Rivne Patriotic Run”
Святкування Дня Незалежності України у Дніпрі теж не обходиться без спортивних заходів. Тут проходить забіг “Dnipro Vyshyvanky Run”.
Ще одна бігова подія патріотичного спрямування на честь Дня Незалежності України – “Забіг у вишиванках”. Він проходить щороку 24 серпня і найголовніше об’єднує усіх українців по всьому світу, адже цей забіг відбувається в різних куточках України та світу.
Ультрапробіг “Сталевий Гарт” – це командний 10-ти денний ультрамарафон, що проходить територією України і присвячений також святкуванню Дня Незалежності України.
Забіг “Шаную воїнів, біжу за Героїв України” має на меті зберегти у нашій пам’яті імена усіх загиблих воїнів України, які віддали своє життя за Незалежність і територіальну цілісність України під час збройної російської агресії проти України (російсько-українській війні) (2014 – дотепер). Подібні змагання – це теж не одна, бігова подія, а об’єднання декількох бігових подій, які проходять на теренами нашої держави (на даний час в 8-ми областях України) в пам’ять про загиблих воїнів. Кожен спортсмен, що приймає в них участь, одягає футболку з іменем одного з героїв.
“Pokrova Half Marathon” – щорічний півмарафон, що проходить в місті Рівне та приурочений до святкування Дня захисника України та церковного свята Покрови Пресвятої Богородиці.
Марафон в Енергодарі Запорізької області, який проходить щороку у жовтні місяці і присвячений визволенню України від німецької окупації під час Другої світової війни.
Забіг “Втеча з Межигір’я” – спортивна подія, яка нагадує усім українцям про те, як у 2014 році тікав узурпатор, диктатор та запроданець “легітимний” президент Янукович. Маршрут забігу проходить територією музея корупції у Межигір’ї. Він має також на меті нагадати українцям про рівень корумпованості українських чиновників, які замість захисту державних інтересів та українців йдуть у владу, щоб грабувати державу та прикривати свій тіньовий бізнес, виступати прислугою у олігархів або відвертим ворогам України.
Крім звичних бігових подій на території України також проходять і пригодницькі перегоди, які вшановують пам’ять всіх борців за незалежність Української держави.
Пригодницькі перегони “Доброволець” – це щорічні змагання з орієнтування, що проходять на Волині та вшановують пам’ять національно-визвольної боротьби Української повстанської армії (УПА) проти радянських та німецьких окупантів. Маршрут перегонів пролягає могилами українських воїнів та місцями битв, які відгриміли у 40-50 роках ХХ століття. Після того, як в 2014 році Росія розпочала війну проти України перегони проводяться також на честь загиблих Героїв, які віддали своє життя в боротьбі з російським окупантом.
Але подвиги українських героїв під час забігів згадують та шанують не тільки в самій Україні, але й за її межами. А саме в Польщі. Хоча час від часу між Україною та Польщею і відбуваються розбіжності в підході до трактування деяких подій та героїв. Але є й події, де подвиги польських та українських героїв шануються їх нащадками однаково.
У спільній історії України і Польщі було багато розбіжностей, але є і об’єднуючі моменти. Наприклад, в 1919 році Польська та Українська держави об’єднались в черговий союз проти свого давнього та спільного ворога, а саме Росії та її імперіалізму. В серпні 1920 року сталася вирішальна битва польських та українських військ проти російської орди, яка наступала на молоді республіки. Ця битва увійшла в підручники історії під назвою “Диво на Віслі”. Тоді польські війська під командуванням Ю. Пілсудського та українські війська під командуванням Михайла Омеляновича-Павленка розбили російські орди під Варшавою.
На честь цієї битви проходить щороку півмарафон “Bieg 1920”, яким вшановується пам’ять усіх військових, які стали на захист своїх країн від чергової навали зі сходу. Тоді в тій битві польсько-українські сили втратили близько 14 500 вояків. А польське місто Замостя стало символом відваги та героїзму польських та українських військових. Оборона міста Замостя тривала протягом 19-30 серпня 1920 року і в ній приймали участь бійці 6-тої Січової дивізії та підрозділів Морської піхоти УНР під командуванням генерал-хорунжого Марка Безручка та бійці 31-го полку Каньовських Стрільців під командуванням майора Миколая Болтуца. 4-ри тисячі польсько-українських військових під керівництвом генерал-хорунжого Марка Безручка та Всеволода Змієнка вистояли та вийшли переможцями проти 16-ти тисячної російської 1-ї кінної армії.