В Україні кожен рік проходить досить багато різних трейлових забігів, і частина з них мають сертифікат від ITRA. Що це означає? International Trail Running Association (ITRA) – це міжнародна асоціація бігунів. Вона має свої принципи та засади, яких повинні дотримуватися усі організатори змагань, що проходять під егідою ITRA. Спортсмени ж, що беруть участь в них, мають, в свою чергу, відповідно до статуту цієї організації, а саме 7 та 8 пункту статті 2, слідувати нормам “Хартії етики”.
Тому в цій статті я вирішив приділити трохи більше уваги цьому питанню, розповісти про цей досить цікавий документ і про що в ньому йдеться.
Хартія етики бігунів
Хартія етики складається зі вступу і основної частини, в якій вказані головні принципи бігунів. Зокрема, у вступі зазначено, що усі члени ITRA, які представляють різні компоненти спільноти трейлраннінга з 5 континентів, вирішили об’єднатися в спільну організацію для того, щоб сприяти розвитку нашого спорту, створювати усі необхідні умови для його майбутнього процвітання. Головним стрижнем цього є справжність і чесна гра, що мають займати центральне місце.

Що таке трейлраннінг? Окрім того, що це вид спорту, це також своєрідний відпочинок на свіжому повітрі без будь-яких зовнішніх реквізитів, знайомство з новими регіонами і місцями, чудовий спосіб знайомства бігунів між собою, для того, щоб поділитися один з одним чимось важливим. І головне у цьому пристрасть, радість, веселощі, світогляд і людські відносини. Щоб створити таку атмосферу необхідно використовуючи прості і дієві правила.
Все, що нас об’єднує це:
- Бажання перевершити самого себе, вивчити свої фізичні і розумові здібності, перебуваючи в контакті з красивою, а іноді і суворою природою
- Отримання задоволення від бігу без необхідності зосередження уваги на прагненні до успіху, навіть якщо це не заважає людині пишатися своїм остаточним рейтингом
- Обмін своєю пристрастю і емоціями з іншими бігунами і добровольцями для того, щоб випробувати гордість бути "фінішером"
- Взаємодопомога та підтримка до кінця, спільна радість від перетину фінішної лінії після декількох годин зусиль
- Солідарність один з одним
- Повага з боку чемпіонів до виступів молодих і поки що невідомих бігунів
Це основи неписаної культури, яка об’єднувала гравців спільноти трейлраннінга з моменту його зародження і до сьгоднішнього часі, поки наша дисципліна стає все більш популярною. Щоб формалізувати ці принципи, було створено Міжнародну хартію трейлраннінга. Мета цієї ініціативи – поділитися основними моментами, що визначають поведінку всіх гравців, будь то бігуни, організатори, партнери, волонтери, мешканці або особи, відповідальні за території і регіони, де проводяться змагання з трейлраннінгу.
Дотримання, просування та реалізація цих ідеалів є доказом прихильності до спорту, який сприймається, як людська пригода, джерело самореалізації та обміну.
Ця Хартія жодним чином не є закликом до однаковості або стандартизації. Вона лишає кожній людині свободу висловлювати свою прихильність до духу трейлраннінга відповідно до її культури і особливостей.
Основні цінності трейлраннінга
Справжність – це перша цінність для трейлраннінга, адже цей спорт народився з бажання бігунів бути в контакті з природою, щоб відчути красу ландшафту і навчитися розвиватися без будь-яких хитрощів в середовищі, яке ставить свої вимоги як до тіла, так і до здоров’я духу. Трейлраннінг – це справжній вид спорту, тому що він створює протистояння між учасником і незайманою природою, він є джерелом натхнення, що перевершує самого себе, але також і джерелом гармонії.
Як соціальна діяльність, трейлраннінг сприяє людським відносинам, заснованим на простоті, доброзичливості, спілкуванні і повазі до відмінностей. Спільнота трейлраннінга надає цим справжнім цінностям таке ж саме значення, як і продуктивності, духу змагання.
При занятті трейлраннінгом на відкритій місцевості смиренність є тим видом поведінки, яка адаптована як до природного середовища, так і до самого себе. У змаганнях, що проходять на природі, важливо прийняти до уваги усі існуючі небезпеки, незалежно від кількості і якості заходів, що вживаються організаторами гонки для безпеки її учасників. Смиренність перед лицем природи передбачає здатність проявляти обережність і може доходити до відмови від траси або наміченого проекту. Що стосується окремо кожного спортсмена, то їх смиренність заснована на усвідомленні та знанні своїх власних обмежень, щоб не ставити під сумнів свою фізичну або розумову цілісність.
Як тип поведінки, смиренність – це невід’ємна частина слухання і навчання для кращого розуміння принципів, що регулюють природне середовище, або основ занять інтенсивним спортом в природному середовищі.
Чесна гра свідчить про прийняття усіх встановлених організаторами змагань правил, засудження шахрайства у будь-якому вигляді, відмову від усіх видів допінгу. Крім того, це стосується і простих людських цінностей, які варто дотримуватися у всіх гонках трейлраннінгу, а саме взаємодопоги і солідарності з іншими бігунами, поваги до всіх гравців, які присутні на забігу. Для організаторів дотримання правил чесної гри передбачає застосування необхідних засобів боротьби з шахрайством, порушенням правил, допінгом, фізичним і словесним насильством, експлуатацією, нерівними можливостями, надмірної комерціалізацією і корупцією.
Наша організація прагне до справедливого балансу, заснованого на неупередженості та рівних можливостях, що повинне принести користь кожному бігуну.
Гонки по трейлраннінгу відкриті для всіх спортсменів. Правила складені таким чином, щоб вони в рівній мірі застосовувалися до всіх зацікавлених сторін. Кожен спортсмен без виключення повинен бути в однакових умовах і мати однакові однакові права і обов’язки. Заходи, вжиті для привітання кращих спортсменів, ні в якому разі не повинні перешкоджати участі інших бігунів. Організатори зобов’язані гарантувати дотримання цього принципу справедливості, провести необхідні перевірки і запропонувати всім учасникам найкращі можливі умови гонки.
Цей принцип передбачає повагу до себе, інших та навколишнього середовища.
Повага до інших
Поважати інших – це означає розуміти і приймати відмінності, діяти таким чином, щоб не турбувати зайвий раз і не заважати. Кожна гонка проходить в середовищі, що має свою культуру і традиції. Тому, в першу чергу, необхідно ставитися з повагою до місцевого населення, його культури та звичаїв. Кожен бігун також погоджується з повагою ставитися до всіх людей, яких він зустріне на своєму шляху (інші бігуни по стежці, туристи і т. д.). Крім того, спортсмени погоджуються ознайомитися і дотримуватися правил забігу, в якому вони вирішили взяти участь.
Повага до себе
Практика трейлраннінга може бути пов’язана з певним ризиком для здоров’я спортсмена, тому варто зазначити, що прагнення до успіху і/ або задоволення ні в якому разі не виправдовує шкоди, яка може бути нанесена здоров’ю. Тому кожен бігун повинен проявляти особливу пильність, щоб не приймати ніяких допінгових препаратів і не вдаватися до зловживання самолікуванням. Вони повинні стежити за тим, щоб не перевантажувати себе таким чином, що це може зашкодити їх фізичній або моральній недоторканності.
Повага до навколишнього середовища
Гонки проходять в природному середовищу. Усі, хто приймає участь в трейлраннінгових гонках: бігуни, організатори, партнери, супроводжуючі особи зобов’язуються захищати природну рівновагу. Організатори змагань повинні робити все можливе, щоб зменшити негативний вплив на природу через саму гонку. Вони беруть на себе зобов’язання, ділитися інформацією і докладати певних зусиль для освіти, щоб сприяти загальному розумінню крихкості природного середовища.
Кожен організатор визначає екологічні ризики, пов’язані з проведенням змагань, і повинен запропонувати конкретні дії щодо зниження ризиків до мінімуму. Вони будуть заохочувати використання громадського транспорту або каршерінга, максимально обмежувати використання іншого моторизованого обладнання. Кожен бігун, в свою чергу, бере на себе зобов’язання дотримуватися найбільш підходящої поведінки, щоб звести до мінімуму свій вплив на місцевість. Разом члени спільноти трейлраннінга виступають в ролі послів захисту навколишнього середовища.
Робота в команді – це цінність, яку практикують і поділяють жителі різних природних регіонів. Останні можуть стати ворожими, і тому є потреба у допомозі один одному, щоб разом краще прогресувати або просто вижити. В ім’я принципів солідарності кожного гравця в трейлраннінгу просять приділити першочергову увагу допомозі тим, хто знаходиться в небезпеці або скруті, де б вони не знаходилися і в яких обставинах.
У більш глобальному масштабі учасники і гравці в сфері трейлраннінга часто виявляють солідарність, приймаючи на себе зобов’язання на користь екологічних, соціальних або соціальних причин або допомагаючи знедоленим. Організатори трейлраннінгових гонок реалізують цей принцип відповідальності, безпосередньо підтримуючи благодійність і сталий розвиток. Численні учасники “біжать за справу”, щоб підтримати обрані ними проекти.