Калькулятор індекса маси тіла (ІМТ)

Калькулятор індекса маси тіла (ІМТ)

Проблема зайвої ваги та ожиріння належить до переліку глобальних питань охорони здоров’я на рівні з пандеміями та нерівномірним доступом до медичного обслуговування. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) у 2016 році майже чверть планети (1,9 млрд осіб) мали зайву вагу, а 650 млн страждали на ожиріння. Це втричі більші показники, ніж зафіксовані у 1975 році. Для привернення уваги до проблеми зайвої ваги була розроблена “Глобальна стратегія ВООЗ щодо харчування, фізичної активності та здоров’я”, що включає рекомендації для стримування глобальної епідемії ожиріння з урахуванням культурних особливостей та інтересів населення.

Одним із первинних і найшвидших побутових способів визначити, чи актуальна для конкретної людини проблема зайвої ваги, вважається індекс маси тіла (ІМТ). Вирахувати ІМТ можна за спеціального калькулятора – треба лише ввести у відповідні “віконця” свої зріст і вагу.


Вихідні дані


Зріст
Вага

Результат


Індекс Маси Тіла (BMI)
Оманливий Індекс Маси Тіла (new BMI)



Індекс маси тіла

Індекс маси тіла (ІМТ) – величина, яка показує співвідношення зросту до ваги і чи є це співвідношення гармонійним. За допомогою ІМТ можна зробити приблизний висновок про комплекцію людини, чи має зайву вагу, чи не добирає її, чи перебуває в межах умовної норми. Наприклад, говорити про надлишкову вагу варто якщо показник дорівнює або більший за 25, а ось значення ІМТ => 30 і більше свідчить про ожиріння.

Важливо розуміти, що індекс маси тіла, умовно кажучи, лише перший крок оцінки. На основі отриманого значення ІМТ, якщо цифра відчутно виходить за межі норми, треба проводити додаткові обстеження та консультації з лікарями або ж переглянути харчування й фізичні навантаження. Визначати стан здоров’я людини чи ставити діагноз, спираючись лише на ІМТ, не коректно.

Формула розрахунку індексу маси тіла (ІМТ)

Ще одним способом розрахувати індекс маси тіла є спеціальна формула, яка й лежить в основі онлайн-калькуляторів. Її в далекому 1832 році вивів бельгійський математик і фахівець зі статистики Адольф Кетле. Але широкого поширення формула розрахунку ІМТ набула лише через 140 років, коли фізіолог Ансель Кейс застосував її на практиці для дослідження параметрів великої групи людей. Відтоді цей метод визначення гармонійної ваги залишається найпоширенішим і найпростішим.

Щоб визначити свій ІМТ за допомогою формули, треба масу тіла в кілограмах поділити на квадрат зросту в метрах.

ІМТ = ВАГА / ЗРІСТ2

Зведена таблиця значень

Отриманий за формулою показник треба звірити з таблицею значень, рекомендованою ВООЗ:

< 16

16 - 18.5

18.6 - 25

25.1 - 30

30.1 - 35

35.1 - 40

> 40.1

Гострий дефіцит маси

Недостатня маси тіла

Норма

Надлишкова маси тіла

Ожиріння першого ступеня

Ожиріння другого ступеня

Ожиріння третього ступеня

ІМТ – тільки перший етап для оцінки стану тіла. Безумовно, це найуніверсальніший і найпростіший з усіх наявних до медичних методів. Але все ж ІМТ має свої обмеження. Зокрема під час його визначення не враховуються вік, стать, етнічна приналежність чи персональна історія хвороби. Наприклад, спортсменам і дуже фізично активним людям цей спосіб визначення ІМТ підходить не завжди, адже їхня вага може бути більшою через важчу за жир м'язову масу. А для дітей та підлітків узагалі розробили окремий калькулятор, який враховує більше параметрів, в тому числі стать і вік.

Показники ІМТ, ближчі до норми, варто сприймати як рекомендацію звернути увагу на фізичну форму, харчування і спосіб життя. Якщо ІМТ потрапляє в одне з двох крайніх критичних значень – найвищого ступеня ожиріння чи гострого дефіциту маси – це однозначний привід терміново звернутися до лікаря й пройти додаткові обстеження, оскільки самостійно вибратися із зони критичного ІМТ практично неможливо.