Головна » Блог » Перша столиця Польщі – “Bieg Lechitów”

Перша столиця Польщі – “Bieg Lechitów”

05.11.2019 Просмотров:

Коли я складав свій біговий календар на 2019 рік, досить довго сумнівався, чи їхати до Гнезно на його півмарафон, чи ні. Головна причина тому – фінансовий аспект, адже мати дві подорожі (Піли та Гнезно) за межі країни в один місяць все ж накладно (переліт та проживання). З іншого ж боку залишити поза увагою місто, з якого розпочалась історія Польщі не дуже хотілось. Трохи повагавшись я все-таки вирішив його відвідати. І не даремно, бо подорож виявилась цікавою. До того ж цього разу я вирішив провести невеличкий експеримент, аби зекономити, що зокрема стосується проживання.

Реєстрація

Зареєструватись можна через основний сайт події: bieglechitow.pl. Реєстрація проходить стандартно: треба вказати ПІБ, розмір футболки побажанню, телефон та пошту.

Дорога та місто

Цього року я вже встиг багато разів політати у Польщу. Тому, базуючись на своєму досвіді, обрав два міста, куди найзручніше та найдешевше літати, – Катовіце та Варшава, з яких потягом легко дістатись до будь-якого польського міста. Цього до Гнезно дістався через Катовіце. Виліт у мене був запланований 13 числа у п’ятницю. Це виявилось поганою ідеєю: замість вильоту о 14 годині, я покинув Київ об 19 годині, причому до 18 години рейс постійно переносився на пізніший час.

Добиратись до Гнезно спочатку планував через Познань, але прибувши в Катовіце на вокзал дізнався, що є прямий потяг без пересадок. Дорога ж зайняла біля шести годин, яку більшість з яких спав після перельоту.

Моє знайомство з Гнезно розпочалось з пам’ятника Пшемислу II, який зустрічає гостей міста біля вокзалу.

Місто має багато сакральних місць для поляків. Хочеться виділити кафедральний собор, а недалеко від нього у парку є, так би мовити, пам’ятник Леху. Якщо вірити легенді, він побачив гніздо того самого орла, який зараз зображений на гербі Польщі, та заснував місто Гнезно. Якщо ж історичні пам’ятки не для Вас, то прогулянку містом можна перетворити у своєрідний квест. Чому? По місту розкидані фігурки зайця-берсерка у різних образах. Це вже для мене третє місто у Польщі, де зустрічав такі невеличкі фігурки (подібні є у Вроцлаві та Зеленій Гурі).

Біг

Видача пакетів була запланована на 18 годину вечора в будинку однієї зі шкіл. Чогось особливого типу SportExpo тут не було. Забравши свій стартовий номер і те, що до нього додається, я вирушив у напрямку майбутнього місця проживання. Цього разу мені не вдалось зняти ані готель, ані хостел, тому щоб себе не обтяжувати пошуком в booking або airbnb, було вирішено піти на невеликий експеримент та скористатись
пропозицією організаторів по розміщенню учасників напівмарафону в спортзалі однієї з спортивних шкіл. Під час півмарафону в Славутичі у мене вже був подібний досвід такого проживання.

Що ж можу сказати з цього приводу? Це непоганий варіант здешевлення подорожі. Бігунів розмістили у спортзалі спортивного комплексу. Першим учасникам дістались непогані місця – невеличкі мати. Даний варіант дозволяє зекономити біговий бюджет (від 50-200 злотих), але особисто для мене це зовсім незручно. Такий варіант підходить більше для місцевих учасників, адже привезти з собою з іншої країни нормальний туристичний килимок та спальник немає можливості. Все це в мій рюкзак просто не влазило, тому
прийшлось віддати перевагу книжці-каремату, а спальник довелось замінити пледом, що б ще в мій 30-ти літровий рюкзак помістились бігові речі.

До того ж під час дороги ти іноді на ногах до 24 годин, після чого не дуже-то і хочеться спати на підлозі, хоча не можу сказати, що більше не вдаватимусь в бігових подорожах до такої ночівлі.

Перейду до самого півмарафону “Bieg Lechitów”. Він виявився досить захоплюючим. По-перше, старт і фініш знаходяться у різних місцях. Аби учасники могли без проблем дістатись старту, було організовано трансфер від стартового містечка до місця старту

Локація старту – озеро Ледінца (біля якого розміщений своєрідний музей), посеред якого є острів, де можна побачити залишки палацу перших польських королів з династії Пястів. Маршрут півмарафону повністю асфальтований та в основному лежить через поля та навколишні села, лише в кінці зачіпляє трохи території міста Гнезно. Фініш же розташовувався біля Кафедрального собору в Гнезно.

Початок півмарафону “Bieg Lechitów” було заплановано на 11 годину. З самого ранку ми відправились до автобусів, які нас мали завести до місця старту. Дорога зайняла приблизно хвилин 20-30. По приїзду ми трохи прогулялись музеєм та островом.

Як і зазвичай, учасники півмарафону були розділені відповідно до свого часу. Цього разу я вирішив пробігти на 1:45, хоча, як виявилось, я знову себе трохи переоцінив свої сили. Та й Гнезно став моїм другим забігом після півмарафону в Пілі, коли біг по пульсу. Не можу сказати, що це мене якось радує особливо коли він починає злітати вгору і приходиться його якось приводити до тями, паралельно до цього з’являється багато непотрібних думок та роздратування від цього. Раніше було значно легше – в голові були тільки швидкість і самопочуття.

Стартував знову з Сергієм. Ми разом тримались десь до 6-го кілометру, після чого він побіг уперед, а я почав потрохи сповільнюватись. Мої ж мрії про покращення часу почали розвіюватись після 5 км. Я вирішив, що кудись поспішати не потрібна та можна просто почати насолоджуватись навколишньою природою.

Найбільша підтримка панувала на фініші, хоча по всьому маршруту розкидано багато невеликих груп підтримки. Ще я переживав, що прийдеться бігти бруківкою, але на маршруті її не було. Одне, що доставляло незручності, – сонце, від якого не можна було сховатись.

Враження

Забіг видався захоплюючим та незвичайним. Основна причина того – історична складова, а саме місце старту та його фініш.

 

Дистанции

Дистанція

21 км.

Стартовий внесок

від 50 zl.

Учасників

3500

Ліміт часу

3 години

Вік учасників

18 - 90

Мій час

01:58:05

Історія

“Bieg Lechitów” розпочинає свою історію в 1978 році, коли з ініціативи активістів шкільної спортивної асоціації у м. Гнєзно (Szkolnego Związku Sportowego) народилася ідея організувати масовий біговий захід для всіх. Цю ініціативу підтримали тодішня влада міста Гнєзно та Збігнев Чендровський – генеральний секретар Шкільної спортивної асоціації. До групи організаторів також приєднались журналісти: Анджей Мартинкін – “Sztandar Młodych”, Тадеуш Радовський – “Спорт”, Януш Калиновський – “Kurier Polski”.

Першим місцем старту було обрано острів Ледницький, звідки в 1000 році Оттон III пішов до могили св. Войцеха в першій столиці Польщі – Гнєзно. Через 978 років, 3 вересня, по цьому ж маршруту 305 учасника пробігли його, фініш тоді розташовувався на стадіоні клубу “Мешко” на вулиці Струмикової. Там було багато вболівальників, які підтримували учасників. З першої гонки всі учасники дотримуються принципу:

“Якщо ви стояли на старті з іншими, ви вже виграли,
навіть якщо ви прийшли до фінішу останнім “

Маршрут перегонів кілька разів змінювався протягом своєї сорокарічної історії. Старт першим двох пробігів відбувся біля воріт музею біля острова Ледниця, а фініш розташувався на стадіоні клубу “Мешко”.  У четвертій гонці учасники фінішували на вулиці Хороброго. Фінішна лінія для наступних пробігів до 1993 року була розміщена на шкільному майданчику на вулиці Поштовій. У 1994 році маршрут отримав сертифікат PZLA. З сімнадцятої редакції “Bieg Lechitów” закінчив на Площі Ринок в Гнєзно. Починаючи з 37 старту гонки “Bieg Lechitów” фінішна лінія знаходиться біля кафедрального собора  св. Войцеха..

Стартовий пакет

Стартовий пакет для учасників включав у себе: стартовий номер учасника, чіп, камери схову.  Свої стартові пакети учасники на дистанцію  21 км. учасники могли забрати за день  до проведення “Bieg Lechitów” , так і в день проведення півмарафону.

Пункти харчування

На дистанції півмарафону було 4 пункти гідрації ( 5 км.,  10 км., 15 км. та 18.5 км.)  де учасники могли відновити свої сили.

Допуск до забігу

Для участі в півмарафоні “Bieg Lechitów” потрібно було пред’явити: посвідчення особи, що підтверджує вік учасника (обов’язково для всіх учасників).

Гнезно

Гнезно – за нинішніми мірками зовсім невелике польське містечко. У ньому проживає всього лише 70 000 чоловік. Однак він має велике історичне значення для країни. Засноване ще в VIII столітті, в X столітті Гнєзно став першою столицею давньопольське держави. Про появу цього міста існує красива легенда.

Згідно переказом по цих землях багато століть назад подорожували три брата: Лех, Рус і Чех. Важкий і довгий був їхній шлях, поки одного разу вони не вийшли на красиву рівнину, звідки відкривався прекрасний вид. Побачивши чудовий краєвид, брати зупинилися і помітили, що над ними літає білий орел. Він вийшов на полювання. Спіймавши здобич, птах приземлився на дуб. Князь Лех був вражений побаченим, сприйняв те, що трапилося як знак згори і запропонував тут заснувати місто, а білого орла зробити символом міста.

Значення Гнєзно в розвитку Польщі не можна перебільшити. Через це місто проходили найважливіші торгові шляхи, саме тут відбулося об’єднання слов’янських племен, в цьому ж населеному пункті з’явився перший оплот християнської віри в Польщі – було засновано Гнездинське архієпископство. Торгівля велася з Київською Руссю і країнами Сходу, а також з Німеччиною та іншими європейськими королівствами. В кінці XVIII століття місто стало прусським володінням, лише з 1918 року він знову увійшов до складу Польщі.

Починаючи з 1000 року, в кафедральному соборі Гнезно відбувалась коронації польських королів. В кінці минулого століття Гнезненський кафедральний собор офіційно визнаний одним з найважливіших пам’ятників Польщі.